Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska
Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska 

Zabieg larwoterapii

 

W leczeniu stosowane są larwy gatuneku lucilia sericata, czyli larwy muchy plujki. Są one hodowane laboratoryjnie, w sterylnych warunkach, na pożywkach roślinnych, dzięki czemu wyeliminowane jest ryzyko przeniesienia chorób odzwierzęcych.

 

W terapii używa się nowoczesnych opatrunków wyposażonych w specjalistyczną siateczkę PET, która gwarantuje brak niekontrolowanej migracji larw w ranie. Dodatkowo struktura siatki zapobiega scalaniu się białek, co w znaczący sposób redukuje odczucie bólu podczas zmian opatrunków. Jednak badania naukowe pokazują, że stosowanie materiału biologicznego luzem daje dużo lepsze efekty czyszczenia. Larwy lepiej penetrują  wszelkie zakamarki rany, rozmiękczają i rozpuszczają martwicę, co doprowadza do dużo lepszego efektu debridementu.

 

W zależności od rodzaju i wielkości rany stosowane są różne rozmiary opatrunków, zawierające odpowiednią ilość larw. Opatrunki  lub wolne larwy aplikowane są na ranę na okres 72 godz. Po tym czasie są zdejmowane.Ilość terapii zależy od postępów leczenia i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Zazwyczaj przeprowadza się od 2 do 5 terapii.

 

Terapeutyczne działanie  larw ma trzy zasadnicze mechanizmy: 

 

  1. Oczyszczanie rany przez usuwanie martwej, zainfekowanej tkanki – larwy usuwają martwą tkankę (nie uszkadzając przy tym zdrowej), zdecydowanie precyzyjniej niż jest to możliwe w czasie zabiegów chirurgicznych. Składniki odżywcze uzyskują w procesie "trawienia pozaustrojowego" poprzez wydzielanie enzymów proteolitycznych, powodujących upłynnienie martwej tkanki, która następnie jest przez nie zjadana. Z czasem larwy rosną, zwiększając swoją wielkość z 1–2 mm do 8–10 mm.
  2. Odkażanie rany przez eliminację bakterii – wydzieliny larw mają skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Bakterie niezabite przez wydzielinę są wchłaniane i ulegają rozpadowi wewnątrz układu pokarmowego larw. Dlatego też jest to bardzo skuteczna forma eliminacji bakterii, także tych opornych na antybiotyki.
  3. Pobudzanie gojenia rany – wydzieliny larw wzmacniają wpływ naskórkowego czynnika wzrostu na gojenie ran. Badania wykazały, że stymulują również wzrost ludzkich fibroblastów i wolno rosnących chondrocytów, natomiast mikromasaż rany wykonywany przez poruszające się czerwie pobudza tworzenie się w ranie ziarniny i wysięku.

 

Wydzielina larw jest skuteczna nawet wobec gronkowca złocistego, bakterii metycylinoopornych (MRSA), paciorkowców oraz bakterii z grupy Pseudomonas.

 

Korzyści terapeutyczne: szybkie oczyszczenie rany, usunięcie zakażenia, skrócenie czasu gojenia, uniknięcie amputacji. Zmniejsza się ból związany z raną, eliminuje przykry zapach spowodowany rozkładem tkanek, ogranicza się ilość niezbędnych wizyt u lekarza.

 

Ilość larw koniecznych do oczyszczenia rany jest zależny od rozległości i głębokości leczonych tkanek. Zazwyczaj jest to 10 larw na 1 cm².

 

Wskazania do larwoterapii:

 

- owrzodzenia kończyn dolnych;

- rany w przebiegu cukrzycy – stopa cukrzycowa;

- rany odleżynowe;

- zainfekowane rany pooperacyjne;

- zapalenie kości i szpiku;

- martwicze rany pourazowe.

 

Przeciwwskazania:

 

- aktywne krwawienie z rany;

- nadmierny wysięk z tkanek;

- koagulopatia;

- reakcje alergiczne na chitynę owadów.

 

 

Chętnie udzielimy Ci wszelkich informacji. Zadzwoń pod numer 507 200 360 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Adres

Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska

ul. Jagiellońska 97 lok 2a

Lublin

 

Zapraszamy:

Pon. - Pt. 16:00-21:00

So. 10:00-15:00

lub indywidualnie na życzenie Klienta 

 

tel. 81 307 02 11

kom. 502 31 67 89

kom. 507 20 03 60

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© DRZEWO ŻYCIA Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite.