Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska
Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska 

Medycyna chińska w pytaniach
i odpowiedziach

Jak medycyna Tradycyjna Medycyna Chińska postrzega człowieka?
Ciało człowieka jest całością, a poza tym ma bliskie powiązania z otoczeniem zewnętrznym. Tradycyjna Medycyna Chińska  (TCM) opiera się na założeniu jedności pomiędzy ciałem, a otoczeniem, co jest określane mianem „integralnej całości”.

Na ludzkie ciało składa się wiele organów, z których każdy wypełnia inne funkcje. Różne funkcje są wzajemnie ze sobą powiązane, komplementarne bądź zależne od siebie, dlatego więc są ściśle połączone ze sobą za pomocą kanałów zwanych meridianami, stanowiących drogi komunikacji pomiędzy głównymi narządami wewnętrznymi.

 

Jaki jest wpływ środowiska na zdrowie człowieka wg TCM?
Ponieważ człowiek żyje w naturze, odczuwa wszelkie zmiany, jakie w niej zachodzą.
Na przykład zmiany pogody podczas każdej z czterech pór roku powodują zmianę normalnego rytmu ciała człowieka. Na podstawie tego faktu, lekarze są w stanie odnieść pewne choroby do konkretnej pory roku. Przykładowo, epidemiczne choroby gorączkowe występują najczęściej na wiosnę.

Terapeuci Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zaobserwowali również związek pomiędzy chorobami, a porą dnia. Dolegliwości mogą stać się łagodniejsze bądź bardziej dokuczliwe w zależności od tego, czy jest wczesny poranek, późne popołudnie, czy też noc. Niektóre choroby przebiegają łagodnie rano, natomiast nasilają się dopiero wieczorem. Dzieje się tak, gdyż nasze ciało w dzień posiada więcej życiowej energii, która zwalcza czynniki chorobotwórcze. W nocy ciało odsyła energię organom, co powoduje wzmocnienie czynników powodujących choroby.
Jest kilka przyczyn, z powodu których ciało ma swój precyzyjny rytm i regularność (zegar biologiczny). Uczeni odkryli, że ludzki organizm przystosował się do czasu obrotu ziemi wokół własnej osi, który trwa 24 godziny. Udowodniono, że szyszynka, ciało przysadkowe i nadnercze są strukturami kontrolującymi rytm i regularność. Odkryto, że tętno, temperatura, ilość wdychanego tlenu i uwolnienie dwutlenku węgla, a także ilość wydzielanych hormonów ma swój własny cykl w ciągu doby. Teoria cyrkulacji Qi, charakterystyczna dla Tradycyjnej Medycyny Chińskiej mówi, że okresowe zmiany klimatu, które przychodzą co 12-60 lat, mają wpływ na rozwój różnorodnych chorób w ciele człowieka. Promieniowanie słoneczne wpływa na pole magnetyczne, które w zamian oddziałuje na fizjologię ludzkiego ciała. Ponadto istnieje przekonanie, że różne szerokości geograficzne także wpływają na organizm ludzki. Ludzie żyjący na większych wysokościach zdają się żyć dłużej, co może być spowodowane dużą koncentracją anionów wodoru.

 

Jakie metody lecznicze stosuje Tradycyjna Medycyna Chińska?
W tradycyjnej medycynie chińskiej używa się technik, które w medycynie Zachodniej nie są uważane za sposoby leczenia, a co najwyżej za elementy zdrowego stylu życia. Jaka jest prawda i kto w tym sporze ma rację? Jak na razie nie rozstrzygnięto tej kwestii…
Metody lecznicze wg medycyny chińskiej to:
1. Chińska medycyna ziołowa
2. Akupunktura i moksa
3. Chińska terapia jedzeniowa (Dietetyka TCM)
4. Tui na – terapia masażem
5. Stawianie baniek, jak Ba Guan
6. Die-da lub Tieh Ta
7. Qigong – ćwiczenia ruchowe, oddechowe i medytacyjne
8. Ćwiczenia fizyczne, jak Tai Chi Chuan i inne chińskie sztuki walki
9. Zdrowotna terapia psychiczna (związana z Feng shui)
Specyficzne metody leczenia pogrupowane są na różne rodzaje, stawianie baniek i Gua Sha są częścią Tui Na. Terapia uszna wchodzi w skład akupunktury i moksy. Die-da albo Tieh Ta są praktykowane przez osoby specjalizujące się w leczeniu bolesnych obrażeń, takich jak złamania kości, zwichnięcia i stłuczenia.

 

Od czego zależy sukces terapii wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?


Sukces w działaniach terapeutycznych zależy od 3 elementów:
• Lekarza, który może przepisać zioła, zastosować akupunkturę, bańki, masaż, nauczyć ćwiczeń lub podać zalecenia dietetyczne.
• Współpracy pacjenta w realizacji zaleceń, dokonanie zmian w stylu życia (dieta, ćwiczenia).
• Własnej edukacji pacjenta dotyczącej zdrowego stylu życia.

 

Jakie rodzaje działań terapeutycznych stosujemy w naszym Gabinecie?
• Chińska terapia jedzeniowa - Dietetyka TCM
• Chińska medycyna ziołowa
• Tui na – terapia masażem
• Ba Guan - Stawianie baniek
• Zdrowotna terapia psychiczna

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Adres

Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska

ul. Jagiellońska 97 lok 2a

Lublin

 

Zapraszamy:

Pon. - Pt. 16:00-21:00

So. 10:00-15:00

lub indywidualnie na życzenie Klienta 

 

tel. 81 307 02 11

kom. 502 31 67 89

kom. 507 20 03 60

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© DRZEWO ŻYCIA Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite.