Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska
Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska 

ELEKTROPUNKTURA - MITY I FAKTY

 

Akupunktura to  jedna z najstarszych metod terapeutycznych
Prawda. Jej początki  sięgają epoki neolitu, czyli ok. 4000 lat p.n.e. Już wtedy, w Chinach, leczono ludzi, nakłuwając im skórę zaostrzonymi odłamkami skał. Metoda Tcha-Tchin, z  której wywodzi się dzisiejsza akupunktura, powstała w  trzecim tysiącleciu p.n.e. Początkowo do zabiegów stosowano „igły” wykonane np. z kamienia, kości lub bambusa. Po wynalezieniu brązu pojawiły się igły  z tego stopu. Potem zastąpiono je żelaznymi i wreszcie stalowymi. Od V wieku  p.n.e. wytwarzano igły złote, a 200 lat później – także srebrne. Przywilej  korzystania z tego drogocennego sprzętu mieli wtedy jedynie cesarz i jego  rodzina.

 

Elektropunktura działa tak samo, jak akupunktura i daje takie same efekty

Prawda. Elektropunktura polega na stymulacji punktów biologicznie aktywnych tj. akupunkturowych prądem o niskim natężeniu. Ten rodzaj zabiegu oddziałuje na tej samej zasadzie, co akupunktura, lecz pozwala na unikanie igieł. Jest absolutnie bezbolesny i nie niesie ryzyka zakażenia się  chorobą zakaźną od innego pacjenta. Stymulacja punktów bioaktywnych prądem poprawia  lokalnie ukrwienie skóry, usprawnia krążenie limfy, wzmacnia włókna kolagenowe tym samym likwiduje zmarszczki, przyspiesza gojenie ran i oparzeń.

 

Za pomocą elektropunktury  można wyleczyć każdą chorobę

Fałsz. Skuteczność tej  terapii jest uzależniona m.in. od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby. W przypadku ciężkich, przewlekłych schorzeń bywa ona jednak bezsilna. Stymulacja  nie daje efektów np. przy zaawansowanym nadciśnieniu tętniczym czy w  niedosłuchu związanym z iszkodzeniem ucha środkowego. Stosowane u pacjentów z  AIDS poprawia odporność ich organizmu i wydłuża życie, jednak nie odwraca  procesu chorobowego. Elektropunktura przynosi wyraźną poprawę w przypadku  niektórych nerwic (np. histerii), mniejszą jednak przy nerwicy lękowej  oraz depresji. Jest również nieskuteczna w leczeniu fobii, nerwicy natręctw i  chorób psychicznych, np. schizofrenii.

 

Stymulacja punktów  akupunkturowych wyrównuje przepływ energii w ciele

Prawda. Według Chińczyków,  w ciele człowieka krąży energia witalna Qi (czyt. czi). Płynie ona kanałami energetycznymi (inaczej meridianami) oraz naczyniami krwionośnymi i dociera do  wszystkich narządów i komórek, co zostalo potwierdzone przez wpólczesną medycynę energetyczną i biologię molekularną. Ten przepływ może zostać zablokowany wskutek  urazu mechanicznego, infekcji czy też stresu. Narządy „zasilane” przez  zablokowany meridian ulegają wtedy osłabieniu i zaczyna się choroba. Stosując elektropunkturę,  koryguje się niewłaściwy (zbyt mały lub zbyt silny) przepływ Qi w kanałach  energetycznych i przywraca równowagę w organizmie.

 

Efekty  terapeutyczne osiąga się najczęściej po 10 zabiegach

Prawda. W przypadku wielu dolegliwości (np. przeziębienia, bóle głowy) poprawa następuje już po 3–5  zabiegach, jednak najczęściej skuteczna jest dopiero seria około dziesięciu. Jeśli elektropunkturze poddawane są osoby z ciężkimi schorzeniami, przez wiele  lat leczone farmakologicznie, poprawa następuje dopiero po kilku seriach stymulacji.  Stosuje się między nimi przerwy od 6 tygodni do 6 miesięcy.

 

Stosowanie elektropunktury  wyklucza inne terapie

Fałsz. Czasem  przyjmowanie leków łącznie z elektropunkturą jest wręcz konieczne. Dopiero
w miarę powrotu do zdrowia można je odstawiać. Elektropunkturę łączy się np. z  ziołolecznictwem i homeopatią. Trzeba jednak poinformować terapeutę o zażywanych środkach.

 

Można pomóc  choremu, stymulując jedynie punkty na małżowinie usznej

Prawda. Taka terapia nosi  nazwę aurikuloterapii. Stosuje się wtedy specjalną, elektrodę precyzyjną.  Kuracja ta jest najskuteczniejsza w połączeniu z tradycyjną elektropunkturą.

 

Każdy może poddać  się zabiegowi

Fałsz. Ze względu na  przepływ prądu przez organizm pacjenta szczególną ostrożność powinny zachować  osoby z jakimikolwiek chorobami serca, chorobami nowotworowymi, chore psychicznie, kobiety w ciąży, karmiące i  podczas menstruacji.

 

Nieskuteczność elektropunktury  to wynik błędu terapeuty

Fałsz. Już chińscy medycy  zaobserwowali, że stymulacja punktów bioaktywnych, akupunkturowych lub refleksologicznych przynosi rezultaty u ok. 90 % pacjentów. Niektórzy są po prostu mało podatni na tę  metodę. Terapia może też być nieskuteczna, jeśli pacjent nie poinformował terapeuty o zażywanych przez siebie lekach lub innych stosowanych równolegle zabiegach, o menstruacji lub ciąży. Również brak pozytywnego nastawienia do tej terapii,  nałogi, niezdrowy tryb życia utrudniają leczenie.

 

Elektropunkturę  wykorzystuje się do zwalczania bólu

Prawda. Dzięki stymulacji  określonych punktów na ciele można zmniejszyć lub całkowicie usunąć ból. Elektropunktura  jest szczególnie skuteczna w leczeniu bólów głowy, bólów migrenowych, bólów reumatycznych, bólów kręgosłupa, bólów przewlekłych i pourazowych, bólów  będących wynikiem dysfunkcji układu ruchu tj. przykurczy i napięć mięśni . Dopuszcza  się zabiegi łagodzące ból nowotworowy  (za zgodą onkologa, jako uzupełnienie tradycyjnej terapii).

 

Elektropunktura  może ułatwić pozbycie się nałogu palenia

Prawda. Wprawdzie elektrostymulacja  nie leczy uzależnienia, jednak może wspierać terapię, np. łagodząc objawy po odstawieniu  papierosów. Ok.  75% palaczy  stosujących elektropunkturę rzuca palenie lub pali mniej. Sukces  zależy jednak od motywacji.

 

Elektropunktura jest metodą odchudzania

Prawda. Elektropunktura wspomaga procesy odchudzania, łagodzi uczucie głodu i usuwania toksyn z organizmu, lecz nie może byś jedyną terapią. W raz elektropunkturą należy stosować się do zaleceń indywidualnie dobranej diety i kuracji ziolowej.

 

Do zabiegu elektropunktury należy się przygotować

Prawda. Oto kilka ważnych  wskazówek.

  • Nie najadaj się przed zabiegiem i nie jedz 2 godziny po jego zakończeniu.
  • Nie denerwuj się i  nie spiesz się na zabieg. Przez 2 godziny po jego zakończeniu unikaj  nadmiernego pośpiechu i wysiłku.
  • W dniu zabiegu nie  bierz długich kąpieli.
  • Jeśli zabieg ma wspomagać  leczenie nałogu palenia zachowaj całkowitą  abstynencje na 12 godzin przed zabiegiem.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Adres

Drzewo Życia - Tradycyjna Medycyna Chińska

ul. Jagiellońska 97 lok 2a

Lublin

 

Zapraszamy:

Pon. - Pt. 16:00-21:00

So. 10:00-15:00

lub indywidualnie na życzenie Klienta 

 

tel. 81 307 02 11

kom. 502 31 67 89

kom. 507 20 03 60

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© DRZEWO ŻYCIA Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite.